• Badanie wzroku

    Bydgoszcz – tel. 52 320 67 58
    Toruń – tel. 56 652 89 16
    Więcej
  • Okulary dla dorosłych

    Szeroki wybór stylowych okularów dla młodzieży i dorosłych
    Więcej
  • Okulary dla dzieci

    Bezpieczeństwo i najwyższa jakość
    Więcej
  • Soczewki kontaktowe

    Ciesz się idealną ostrością obrazu bez oprawek!
    Więcej
  • Dojazd

    Wskazówki dojazdu
    Więcej

Choroby wzroku

Nasz wzrok jest bardzo wrażliwy. Używanie na co dzień komputerów i oglądanie telewizji przyczynia się do powstawania chorób wzroku. Niektóre z wad wzroku należą do naturalnych procesów fizjologicznych związanych ze starzeniem się (starowzroczność).

Do wad wzroku zalicza się:
1) Krótkowzroczność (miopia) – objawia się wzmożonym wytężaniem wzroku w celu rozpoznania znaku lub przeczytania odległego napisu. Ta wada wzroku powstaje zazwyczaj przed końcem okresu dojrzewania kiedy wzrasta wykorzystanie oczu do czytania. Krótkowzroczność uwarunkowana jest częściowo genetycznie. Gałka oczna przy tej wadzie wzroku jest wydłużona przez co promienie świetlne są nieprawidłowo zagięte i trafiają do gałki ocznej przed siatkówkę zamiast poprzez odbicie prosto do niej. Widzenie z bliska nie stwarza problemów i jest prawidłowe tylko patrząc na przedmiot oddalony tak gdy obie osie oczu są prawie równoległe i obraz jest bardzo rozmazany.
2) Nadwzroczność (hipermetropia) – jest odwrotną wadą wzroku w stosunku do krótkowzroczności. Widzenie z daleka jest bardzo wyraźne i poprawne, z kolei patrzenie z bliska wiąże się z zamazanym obrazem. Objawy takie spowodować mogą szybkie zmęczenie wzroku przy czytaniu, podrażnienie spojówek oraz ból głowy. Przypuszczalnie około 50% osób mających wady wzroku ma nadwzroczność. Ta wada wzroku powstaje zazwyczaj w okresie dzieciństwa i jest również częściowo uwarunkowana genetycznie. Gałka oczna przy tej wadzie wzroku jest krótsza lub ma zakrzywioną rogówkę przez co ogniskowanie się promieni świetlnych na siatkówce  uchodzi zamiast prosto do oka za siatkówkę. Dosyć często ta wada wzroku jest równoczesna z wystąpieniem zeza zbieżnego u dzieci.
3) Astygmatyzm – wiąże się z zniekształceniem lub częściowym zamazaniem obrazu przy jednoznacznym występowaniu krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Ta wada wzroku powoduje także bóle głowy, pieczenie oczu i przemęczenie. Cechą charakterystyczną dla astygmatyzmu jest sposób widzenia odpowiedniego przedmiotu w zależności od kąta nachylenia. Powodują go zaburzenia powierzchni soczewki lub rogówki i z wiekiem ulega pogłębieniu. Dwie płaszczyzny ogniskowania obrazu możliwe są jeżeli rogówka ma krzywiznę bardziej owalną niż kulistą. Przy mechanicznym uszkodzeniu rogówki występować będzie większa ilość ogniskowych. Zezowanie może być jednym z elementów zapewniających poprawne widzenie bez stosowania dodatkowej korekcji tej wady wzroku.
4) Starczowzroczność (prezbiopia) –  rozwijająca się po 40 roku życia nadwzroczność pogłębiająca się do 60 – 65 roku życia. Ma identyczne objawy jak dalekowzroczność tylko dodatkowo oprócz uwarunkowań genetycznych spowodowana jest twardnieniem soczewki w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu. Trudność zmiany krzywizny oka spowodowana jest twardnieniem tkanek przez co zdolność akomodacji oka praktycznie zanika.

Pamiętajmy !!!
Bardzo ważne jest dbanie o nasz wzrok oraz robienie jego regularnych i koniecznych badań od momentu wykrycia choroby wzroku w celu jej zahamowania czy też jej  dalszej korekcji.